SIX CIF SOUTHERN SECTION-FORD BOYS AND GIRLS LACROSSE CHAMPIONSHIPS TO BE AWARDED IN FIRST-EVER FINALS

Media Release

LOS ALAMITOS — The six divisional (three girls, three boys), tournament championships will commence this Tuesday, May 25 with the boys wildcard rounds (in effected divisions), and the boys Division 1 bracket followed by the girls wildcard games on Wednesday, May 26. Face-Off’s on those days will start at 3:15 p.m. unless otherwise mutually agreed upon.

There are a total of 56 boys teams and and 47 girls programs vying for the first championships in the history of the season. All championship games will be played at host school sites with boys Divisions 1 & 2 culminating on Tuesday, June 8 and Division 3 on Friday, June 4. The girls finals will be played Wednesday June 9 in both Division 1 & 2 and Division 3 on Saturday, June 5.

2021 CIF SOUTHERN SECTION-FORD BOYS LACROSSE CHAMPIONSHIPS

Division 1 (32-Team Bracket, 25 Entries)

Seeded Teams

  1. Loyola (16-1), Mission League Champion
  2. Mater Dei (16-1), Trinity League Champion
  3. Foothill (10-3), Crestview League Champion
  4. St. Margaret’s (12-3), Freelance Entry

AT-LARGE ENTRY: Crespi (Mission), 8-7.

Division 2 (16-Team Bracket, 18 Entries)

Seeded Teams

  1. St. Francis (10-5), Mission League No. 3 Entry
  2. Culver City (16-2), Ocean League Champion
  3. Aliso Niguel (15-2), Sea View League Champion
  4. San Marcos (8-1), Channel League Champion

Division 3 (16-Team Bracket, 13 Entries)

Seeded Teams

  1. Norco (13-5), Big VIII League Champion
  2. Temecula Valley (10-6), Southwestern League Champion
  3. M.L. King, Jr. (13-4), Big VIII League No. 3 Entry
  4. Chaparral (9-8), Southwestern League Runner-Up

AT-LARGE ENTRY: Vista Murrieta (Southwestern), 9-6; Canyon/Anaheim (Crestview), 10-7;

2021 CIF SOUTHERN SECTION-FORD GIRLS LACROSSE CHAMPIONSHIPS

Division 1 (16-Team Bracket, 15 Entries)

Seeded Teams

  1. Foothill (13-0), Crestview League Champion
  2. Santa Margarita (12-2), Trinity League Champion
  3. Newbury Park (12-1), Marmonte League Champion
  4. Mater Dei (14-3), Trinity League Runner-Up

Division 2 (16-Team Bracket, 18 Entries)

Seeded Teams

  1. Canyon/Anaheim (14-5), Crestview League Runner-Up
  2. Corona del Mar (13-5), Sunset League At-Large Entry
  3. Dos Pueblos (12-1), Channel League Champion
  4. Royal (9-2), Freelance Entry

AT-LARGE ENTRY: Peninsula (Bay), 6-6; Murrieta Valley (Southwestern), 8-8; Mira Costa (Bay), 9-6.

Division 3 (16-Team Bracket, 10 Entries)

Seeded Teams

  1. Village Christian (9-4), Freelance Entry
  2. Vista Murrieta (10-8), Southwestern League Co-Runner-Up
  3. Portola (5-0), Pacific Coast League No. 3 Entry
  4. Mission Viejo (10-1), Sea View League Champion

AT-LARGE ENTRY: None.
FREELANCE: Poly/Riverside, 6-6.